BOLI SME V MARTINE

     Keďže tento rok sa bude niesť v znamení veľkých výročí (založenie Matice slovenskej, príchod Konštantína a Metoda), využili sme túto príležitosť na návštevu mesta, ktoré sa nesie v znamení kultúrneho vývinu a rozvoja. Martin je veľmi príjemné mesto s množstvom historických budov, v ktorých kedysi pôsobili naši veľkí jazykovedci i spisovatelia. Dodnes sú stále funkčné a stále zaneprázdnené prácou súčasných ľudí, ktorí sa podieľajú na našom kultúrnom dianí.


      My sme navštívili novú budovu Matice slovenskej, kde sme si prezreli stanovy a memorandum Matice slovenskej, videli sme mnohé historické fotografie našich dejateľov. Potom sme navštívili dom, kde pôsobil Jozef Cíger Hronský. Tu sme sa oboznámili s jeho životom, prácou a pôsobením na Slovensku i v zahraničí. Dozvedeli sme sa o ňom veľa nových vecí, o ktorých sa v učebniciach vôbec nepíše. Nakoniec sme navštívili Slovenský národný cintorín, kde sme si  pripomenuli tvorbu významných slovenských spisovateľov, ktorí sú pochovaní na tomto peknom mieste.

     S touto malou exkurziou sme boli všetci veľmi spokojní ( o čom svedčia aj naše fotografie J ). Mesto Martin a jeho okolie ponúka množstvo kultúrnych atrakcií, kvôli ktorým sa oplatí vycestovať a nie je to ani tak ďaleko.

 

FOTOGALÉRIA