Kovaná krása v Radoli

Srdečne Vás pozývame do kašieľa Radoľa na výstavu výrobkov našich kováčov.


Kováčstvo bolo v minulosti najrozšírenejším remeslom na Kysuciach i na celom Slovensku. Kováči boli zručnými remeselníkmi a predmety, ktoré vyrábali mali všestranné využitie. Vyrábali kované nástroje, poľnohospodárske náradie, reťaze, klince, podkovy, kovania na vozy, na dvere pánty, zámky... Mnohé z nich boli často „cifrované“, zdobené krásnym ornamentom. Dnes ich nájdeme väčšinou v zbierkových fondoch múzeí, ale niektoré nám slúžia doteraz.

Kováčske remeslo pretrvalo až do dnešnej modernej doby, ktorá ho posúva aj do roviny umeleckej tvorby. Nezostalo však len pri tradícii a príležitostných ukážkach. Pokračuje v mladej generácii kováčov, ktorí toto remeslo študujú a dokážu sa ním úspešne uživiť. O tom, že mladí ľudia majú skutočne chuť a záujem o kováčske remeslo vypovedá výstava „Srdcom a rukami“ v radoľskom kaštieli. Výstavu sprístupnilo Kysucké múzeum v Čadci v spolupráci so Strednou odbornou školou strojníckou v Kysuckom Novom Meste.

Prezentuje tvorbu žiakov a učiteľov odboru Umelecko - remeselné spracúvanie kovov so zameraním na kováčske a zámočnícke práce. Návštevníci výstavy uvidia dekoratívne i úžitkové predmety doplnené nápaditými kresbami, vytvorené terajšími žiakmi aj absolventmi tohto odboru. Vystavené práce svedčia o tom, že žiaci tejto školy sú už počas štúdia kreatívnymi výtvarníkmi a zručnými odborníkmi v umelecko-remeselnej výrobe. S ich dielami sa môžeme stretnúť nielen na výstavách, ale krášlia taktiež mnohé domácnosti. Dokážu vyrobiť kované svietniky, plastiky, kreslá, lavičky, krbové súpravy a veľa ďalších užitočných predmetov, ktoré „sú demonštráciou toho, ako to môže vyzerať, keď sa z práce stáva vášeň a povinnosti sa plnia so zanietením a kusom srdiečka“ – hovorí majster odbornej výchovy Mgr. Jozef Hodás.

Pozývame Vás do kaštieľa v Radoli na prehliadku tejto pozoruhodnej kováčskej tvorby, pri ktorej sa zručnosť snúbi s umením. Výstava je sprístupnená do 22. júna 2016.

Alena Mozolová, Kaštieľ Radoľa